Czym jest hipoteka i jak ona działa?

co to jest hipoteka

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Większości hipoteka kojarzy się z kredytem na mieszkanie. Nic dziwnego – każdy kto wspomagał się kredytem podczas kupowania domu czy mieszkania na pewno spotkał się z tym terminem. Co to jest ta Hipoteka?

 

Co to hipoteka i czemu zależy na niej bankom?

Na samym początku należy wyjaśnić czym jest hipoteka. W dużym skrócie hipoteka to prawo ustanowione na nieruchomości, którego zadaniem jest zabezpieczyć bank w przypadku braku spłaty kredytu. Dlatego też kredyty na zakup mieszkania czy domu – nazywane są kredytami hipotecznymi.

Takie zabezpieczenie działa w taki sposób, że jeśli nie będziemy spłacać rat kredytu, bank może z pomocą komornika sprzedać zakupioną z kredytu nieruchomość, a pieniądze przeznaczone zostaną na spłatę zaciągniętego zobowiązania.  Ale nie stanie się tak od razu. Bank musi się wstrzymać przynajmniej 6 miesięcy przed pójściem do komornika. Powinien też pozwolić właścicielom na samodzielne poszukiwanie kupca na nieruchomość, co pozwoli im otrzymać większą cenę, niż w przypadku w której miałaby się odbyć licytacja komornicza.

co to jest hipoteka

Księga wieczysta a hipoteka

Dlaczego banki nakazują płacić wyższe raty kredytu, do czasu w którym wpis w hipotece pojawi się w księdze wieczystej nieruchomości którą spłacamy? Odpowiedź jest bardzo prosta – do chwili w której nie ma w księdze wieczystej wpisu o hipotece – nie ma ustanowionej hipoteki, a bank pozostaje niezabezpieczony. Ryzyko kredytowe dla banku jest duże – dlatego rata też musi być wyższa. W księdze wieczystej jest specjalny, oddzielony IV dział poświęcony na wpis hipoteczny.

 

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Wpis hipoteczny jest bardzo wartościowy i atrakcyjny dla wierzycieli, ponieważ hipoteka jest przypisana do nieruchomości, a nie do jej właścicieli. Jeśli kupimy nieruchomość z hipoteką – oznacza to że to my będziemy musieli ją spłacać. Dlatego zawsze kupując nieruchomość, na której ciąży hipoteka – przed zakupem MUSIMY otrzymać od sprzedającego dokument który pozwoli nam wykreślić hipotekę.

 

Prawda jest taka, że bez hipoteki żaden bank nie pożyczył by nam pieniędzy za zakup nieruchomości. Warto jednak wiedzieć czym jest hipoteka i jak działa.