Jakie dokumenty wymagane są przy braniu kredytu hipotecznego?

jakie dokumenty kredyt hipoteczny

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest wcale tak łatwe jak może się wydawać. Pokazuje to między innymi lista dokumentów, które potrzebne są do jego otrzymania, a których samo skompletowanie może być bardzo pracochłonne.

W przypadku osób fizycznych konieczne jest złożenie w banku wniosku kredytowego wraz z dwoma dokumentami tożsamości: dowodem osobistym i np. paszportem lub prawem jazdy. Konieczne jest także przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach. Najczęściej zaświadczenie takie wypełnia pracodawca na formularzu bankowym, a dokument taki ważny jest przez jedynie 30 dni. Należy także przedstawić pełen wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie z ostatnich trzech miesięcy. Część z banków akceptuje wydrukowaną wersję wyciągu pobraną z bankowości internetowej. Oprócz tego klient musi dostarczyć PIT-37 za ostatni rok, choć niektóre banki wymagają PIT-u za ostatnie dwa lata. W przypadku rencistów konieczne jest przedstawienie ostatniego odcinka renty wraz z decyzją o jej przyznaniu. Może się także zdarzyć, że bank zażąda przedstawienia świadectwa pracy, zaświadczenia z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki czy też  oświadczenie pracodawcy o braku przeciwwskazań do przedłużenia umowy o pracę.

Prowadzisz firmę?

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lista dokumentów jest znacznie dłuższa. Poza zaświadczeniami o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nadaniu NIP i REGON, o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US, konieczne jest także przedstawienie PIT-36 lub PIT-36L za poprzedni rok obrachunkowy, PIT B, wyciągu z rachunku firmowego za ostatni rok, wyciągi z księgi przychodów i rozchodów lub bilans, rachunek zysków i strat za poprzedni rok obrachunkowy, oświadczenie o nieposiadaniu konta firmowego gdy konto prywatne jest jednocześnie kontem firmowy, a także zestawienie wystawionych przez firmę faktur. Ilość i rodzaj dokumentów w dużym stopniu zależy od prowadzonej działalności oraz polityki banku.

Konieczne jest także przedstawienie dokumentów dotyczących kupowanej nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego konieczne jest dostarczenie umowy przedwstępnej z deweloperem, dokumentów potwierdzających wniesienie wkładu własnego, odpis z księgi wieczystej, wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów, decyzję o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności, pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania czy wpis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera. W przypadku kupna nieruchomości od dewelopera komplet takich dokumentów najczęściej otrzymuje się przy podpisywaniu umowy.

W przypadku rynku wtórnego konieczne jest przedstawienie umowy przedwstępnej ze sprzedawcą, odpis z księgi wieczystej nieruchomości, potwierdzenie prawa własności sprzedającego, zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami. Konieczne jest także potwierdzenie wniesienia wkładu własnego w postaci wyciągu, dowodu wpłaty lub potwierdzenia przelewu, a także operat szacunkowy.