Dlaczego spłacany kredyt zmniejsza się tak powoli?

Dlaczego spłacany kredyt kurczy się tak powoli?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Wiele osób dziwi się, że spłacają rzetelnie swój kredyt przez kilka lat, a zadłużenie zmniejsza się bardzo powoli. Wynika to oczywiście ze specyfiki rat równych, które są najczęściej wybieranym rodzajem rat w przypadku kredytów hipotecznych. Najlepiej widać to na przykładach.

Zaciągając kilka lat temu kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych w systemie rat równych na okres 30 lat po pięciu latach klient spodziewa się zazwyczaj spłacenia proporcjonalnej kwoty do czasu jaki upłynął, czyli 50 tysięcy złotych (5 z 30 lat to 1/6, tak samo 50 tysięcy z 300). W takim przypadku wysokość zadłużenia na zakończenie piątego roku wyniesie jednak 280,5 tysiąca złotych. Z czego to wynika? Jak to możliwe, że płacąc bankowi przez ten okres ponad 100 tysięcy złotych jedynie 19,5 tysiąca trafiło na spłatę kapitału?

Wynika to z wyboru równych rat do spłaty kredytu. W przeciwieństwie do rat malejących, w których wysokość zadłużenia faktycznie maleje proporcjonalnie do czasu jaki upłynął, w ratach równych sytuacja wygląda inaczej. Plusem rat równych jest jednak to, że na początku raty malejące są o około 30% wyższe niż raty równe, dlatego też zdecydowana większość ludzi decyduje się na te drugie.

Niepożądanymi wynikami rat równych są nie tylko małe tempo spłaty kapitału kredytu i wysokie odsetki. Wiąże się to także z dłuższym okresem pobierania przez bank ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jeśli kredyt udzielony został z niewielkimi środkami własnymi klienta. Raty malejące są także lepszym rozwiązaniem, gdy planuje się nadpłacić część kredytu lub całkowicie spłacić go wcześniej.