Czy opłaca się kupować mieszkanie na wynajem?

mieszkanie na wynajem

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Jedną z najmniej popularnych form inwestowania można określić kupowanie nieruchomości na wynajem. Powodują one wiele obaw o zdemolowanie własności przez najemców, ich niewypłacalność, a pojawiają się także takie stereotypy, że takie inwestycje są tylko dla osób bogatych. Zniechęca do niego także to, że aby kupić mieszkanie w dobrej cenie trzeba się wiele napracować. Z drugiej strony, wynajem mieszkania jest świetnym sposobem na zapewnienie sobie spokojnej przyszłości i emerytury wyższej niż z ZUS-u.

Powodów dla których ludzie nie inwestują w nieruchomości jest wiele. Podstawowym jest strach przed porażką i podjęciem ryzyka. Często strach taki podjudzany jest przez znajomych, którzy zdecydowanie odradzają takich inwestycji, gdyż nie są w stanie zrozumieć, że może to być opłacalne. Towarzyszy temu również często brak wiedzy, a także przekonanie, że kredyty to zło, którego należy unikać za wszelką cenę. Często ludzie obawiają się, że wynajmą mieszkanie złym najemcom, którzy nie będą szanować mieszkania, a co gorsza nie będą płacić. Dodatkowymi wymówkami są także brak wiary we własne możliwości, komfort, lenistwo i brak czasu.

Nieruchomość = inwestycja

Inwestowanie w nieruchomości jest formą inwestowania, która nie wymaga angażowania własnego kapitału lub też wymaga go w niskim stopniu. Kapitał taki zapewniany jest przez banki w postaci kredytu hipotecznego. Inwestycja w nieruchomości jest także chyba jedyną formą inwestycji, która umożliwia kupno produktu poniżej ceny rynkowej.

Oczywiście jak w każdym przypadku także i w nieruchomości można zainwestować źle. Aby taka inwestycja była opłacalna warto poczynić kilka założeń inwestycyjnych, które pomogą osiągnąć sukces. Przede wszystkim warto kupować mieszkania poniżej ceny rynkowej. Pomoże to spełnić kolejne założenie jakim jest uzyskiwanie z każdego mieszkania co najmniej 500 złotych miesięcznie na czysto, czyli po odliczeniu wszystkich kosztów jakimi są raty kredytu, czynsz czy inne koszty dodatkowe. Warto także wybrać grupę docelową, która będzie generowała największe zyski. Takowe można osiągnąć poprzez wynajmowania mieszkania na pokoje, a nie w całości. Dzięki temu zyskać można kilkaset złotych w skali miesiąca, a najlepszą grupą docelową do spełnienia tych warunków są studenci oraz osoby na starcie swojej kariery zawodowej, które chcą minimalizować koszty. Niezbędne do tego będzie spełnienie kolejnego założenia, czyli kupno wielopokojowego mieszkania. Wynajmując je na pokoje lepiej wynająć cztery pokoje po 600 złotych, niż dwa po 800 złotych.

Przykład

Prześledzenie opłacalności inwestycji w nieruchomość na wynajem możliwe jest na konkretnym przykładzie. Przyjmujemy więc, że posiadamy 4-pokojowe mieszkanie, które kupiliśmy poniżej ceny rynkowej za 350 000 złotych. Dodatkowe koszty związane z kupnem takiego mieszkania wynikające z taksy notarialnej, podatku od czynności cywilnych, wpisu do hipoteki i innych wyniosły ogólnie 10 tysięcy złotych. Dodatkowo mieszkanie wymagało remontu i wyposażenia, co sprawiło, że do 350 000 złotych kosztu mieszkania należy doliczyć 37 tysięcy dodatkowych kosztów. Przyjmując, że mieszkania nie udało się wynająć od razu i samemu trzeba było zapłacić czynsz za dwa miesiące i dwie raty kredytu, a także ponieść dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem niskiego wkładu, całkowita kwota transakcji wynosi niewiele ponad 400 tysięcy złotych.

Da się zarobić?

Przyjmujemy, że po dwóch miesiącach udało się wynająć wszystkie cztery pokoje, każdy o różnej wielkości. W największym pokoju zamieszkały dwie osoby, z których każda płaci miesięcznie 600 złotych, a pozostałe pokoje wynajęto pojedynczo i za największy z nich opłata wynosi 750 złotych, a za dwa pozostałe po 700 złotych. Łącznie dzięki wynajmowi mieszkania pięciu osobom miesięczny zysk z wynajmu to 3350 złotych. Miesięczne koszty jakie należy ponieść to opłata czynszowa do spółdzielni w wysokości 320 złotych oraz rata kredytu w wysokości 2230 złotych. Prosta matematyka: 3350 – (320+2230) = 800 złotych zysku na czysto. Oczywiście ostateczny zysk zależy od sposobów rozliczania podatków. W przypadku rozliczeń na zasadach ogólnych miesięcznych zysk na czysto wyniesie niewiele ponad 700 złotych. Oczywiście powyższe wyliczenia opierają się na optymistycznym założeniu, że uda się spełnić wszelkie warunki, czyli kupno poniżej ceny rynkowej dużego mieszkania i wynajęcia go dużej liczbie osób.