Co powinieneś wiedzieć na temat zdolności kredytowej?

Co powinno się wiedzieć na temat zdolności kredytowej?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Zdecydowana większość osób, które chcą kupić dom lub mieszkanie musi liczyć się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Warunki uzyskania takiego kredytu w większości banków są podobne, jednak różne wewnętrzne procedury oceny klientów sprawiają, że różne mogą być maksymalne kwoty na jakie liczyć może dana osoba. Wynika to z różnych sposobów oceny zdolności kredytowej, która ma decydujące znaczenie dla ostatecznej kwoty jaką dany klient uzyskuje.

Zdolność kredytowa to zdolność do terminowego regulowania zobowiązań klienta. Każdy z banków przy obliczaniu zdolności kredytowej dla konkretnej osoby stosują skomplikowane procedury, w których uwzględniane są nie tylko dochody osiągane przez kredytobiorce, ale także jego wydatki, wiek oraz wiele innych aspektów. Spore różnice pomiędzy tymi procedurami w poszczególnych bankach powodują, że jedna osoba w kilku różnych bankach może liczyć na różne kredyty – bank podchodzący bardziej liberalnie do oceny zdolności przyzna jej na przykład wyższy kredyt, natomiast bank z restrykcyjną oceną zdolności klientów da jej kredyt znacznie mniejszy. Wszystko to przy dokładnie takiej samej sytuacji finansowej klienta. W praktyce wygląda to tak, że jedna osoba w jednym banku może liczyć np. na 300 tysięcy złotych kredytu, a w drugim aż na 500 tysięcy.

Zdolność zależy od banku

Jeśli chodzi o akceptowane przez banki źródła dochodu to większość z nich dosyć elastycznie podchodzi do klientów. W większości banków na kredyt mogą liczyć osoby uzyskujące dochody na podstawie umowy o pracę, ale także umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów czy też nawet samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. Różnice w poszczególnych bankach są za to jeśli chodzi o długość stażu potrzebną do akceptacji danego sposobu zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę najczęściej wystarczą 3 miesiące, w przypadku innych form może to być już 12 miesięcy albo i więcej.

Dokładne poznanie sposoby obliczania zdolności kredytowej przez poszczególne banki nie jest możliwe, gdyż żaden z nich nie ujawnia swoich procedur. Osoba zainteresowana kredytem hipotecznym powinna więc zapoznać się z ofertą co najmniej kilku z nich, by przynajmniej orientacyjnie dowiedzieć się na jaki kredyt może liczyć w poszczególnych bankach.

 

[bsa_pro_ad_space id=4]