Jak uzyskać kredyt hipoteczny po ukończeniu 40 roku życia?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny po ukończeniu 40 roku życia?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Na zaciągnięcie kredytu hipotecznego najczęściej decydują się osoby, które są dopiero na początku swojej drogi życiowej, czyli dwudziestoparolatkowie czy trzydziestolatkowie. Do takich osób kierowane są także różnego rodzaju rządowe programy wsparcia. Czy jest jednak możliwe, by kredyt hipoteczny uzyskała osoba, która czterdzieste urodziny ma już za sobą?

Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie długoletnie, które przez bardzo długi czas obciąża domowy budżet kredytobiorcy. Nie może więc dziwić polityka stosowana przez banki, która wprowadza pewne ograniczenia w kwestii maksymalnego wieku kredytobiorcy. Ma to związek z próbami ograniczenia w jak największym stopniu ryzyka.

Aby otrzymać kredyt potencjalny kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank będzie od niego oczekiwał spełnienia szeregu różnych warunków. Pod uwagę brane są nie tylko aspekty czysto finansowe takie jak wysokość zarobków czy ponoszone co miesiąc koszty, ale także wiek kredytobiorcy. Minimalny ograniczony jest przez prawo, tzn. o kredyt starać mogą się osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych, czyli krótko mówiąc osoby pełnoletnie. Maksymalny wiek kredytobiorcy zależy natomiast od decyzji banku. Większość banków określa maksymalny wiek w jakim kredytobiorca może być w momencie planowanej spłaty kredytu. Granica ta wynosi najczęściej 70, 75 lub czasami 80 lat. Przy najniższym z progów i maksymalnym okresie kredytowania wynoszącym 30 lat osoba, która skończyła 40 rok życia nie może liczyć więc na kredyt.

Wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie banku, w którym obowiązuje wyższe limity wiekowe. Możliwość taka wiąże się jednak najczęściej z mniej korzystnymi dla klienta warunkami cenowymi, gdyż banki muszą zrekompensować sobie jakoś wyższe ryzyko. Innym sposobem na kredyt powyżej 40 roku życia jest wybranie krótszego okresu kredytowania, co jednak wiąże się z koniecznością posiadania wyższego wkładu własnego lub płacenia wyższych rat.