Wpływ stóp procentowych na kredyty

Wpływ stóp procentowych na kredyty

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Obecnie w Polsce obowiązują niskie stopy procentowe. Taki poziom stóp, historycznie niski dodajmy, najprawdopodobniej utrzyma się przynajmniej do końca bieżącego roku. Czy oznacza to, że tuż po ewentualnych podwyżkach stóp kredyty staną się droższe?

To jakie jest oprocentowanie kredytu zależne jest od dwóch czynników – stopy referencyjnej WIBOR oraz marży banku. Marża najczęściej ma stałą wartość przez cały okres kredytowania, natomiast stopa referencyjna WIBOR ma decydujące znaczenie o wysokości oprocentowania kredytu. Jest ona zależna od stóp procentowych, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej.

Obserwując wysokość stopy referencyjnej WIBOR w porównaniu do wysokości stóp procentowych ustalanych przez RPP łatwo dojść do wniosku, że są one ze sobą niemal idealnie powiązane. Podwyższenie stóp Narodowego Banku Polskiego skutkuje niemal automatycznie podwyższeniem stawki WIBOR 3M, natomiast obniżka stóp procentowych obniża także stawkę referencyjną. Warto więc sprawdzić w jaki sposób zmieniało się oprocentowanie kredytów hipotecznych na skutek stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Okazuje się, że w tym przypadku również występuje, niemal doskonała, korelacja. Każda zmiana stóp dokonana przez bank centralny wpływa bowiem na zmianę w takim samym kierunku poziomu oprocentowania kredytów.

Drugim z elementów składowych oprocentowania kredytów hipotecznych jest marża kredytowa. Jej wartość najczęściej jest stała przez cały okres spłaty zobowiązania, jednak w chwili udzielania kredytu banki dostosowują swoją marżę do warunków aktualnie panujących na rynku. Co ciekawe, zależność występuje także pomiędzy marzą a stopą WIBOR 3M, choć jest to korelacja ujemna – oznacza to, że gdy jeden ze wskaźników rośnie, to drugi maleje i na odwrót. Udowadnia to fakt, że banki starają się optymalizować oprocentowanie udzielanych przez siebie kredytów. Gdy stopy procentowe na rynku rosną, banki obniżają marżę, gdy natomiast stopy procentowe maleją, to banki wyrównują sytuacją zwiększając marże kredytu.