Zasady budowania dobrej historii kredytowej w BIK

dobra historia kredytowa

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Odpowiednia zdolność kredytowa i historia kredytowa w BIK mają kluczowe znaczenie nie tylko przy tym czy możliwe będzie otrzymanie kredytu np. na zakup nowego mieszkania, ale także na jakich warunkach taki kredyt się otrzyma. Dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej może w znaczny sposób wpłynąć na jakość uzyskanych warunków kredytu. Jak więc uzyskać taką historię kredytową w BIK? Jest kilka zasad.

Podstawową zasadą pozwalająca na posiadanie dobrej historii kredytowej w BIK jest… znajdowanie się w bazie danych tej instytucji. Wbrew pozorom żadna historia kredytowa jest gorsza niż zła historia kredytowa. Tę drugą można wyczyścić i poprawić, a na podstawie tej pierwszej banki nie są w stanie określić czego spodziewać się po danym kliencie i w ten sposób mogą nie chcieć podejmować ryzyka. Klient bez żadnej historii kredytowej jest dla banku zagadką, której nie można w żaden sposób rozwiązać. Klient bez historii to klient bardzo ryzykowny, a najczęściej dotyczy to młodych osób, które dopiero zaczynają dorosłe życie i np. występują o swój pierwszy kredyt na mieszkanie.

Buduj HISTORIĘ

Zanim więc zacznie się wnioskować o poważne kredyty, takie jak np. właśnie kredyt hipoteczny, należy zbudować sobie historię kredytową. Można tego dokonać zaczynając od drobnych rzeczy takich jak na przykład uruchomienie możliwości debetowania konta ROR w banku. Przy niekorzystaniu z takiego debetu nic on nie kosztuje, a w oczach banku buduje jakąś historię kredytową, która w pewnym stopniu uwiarygadnia takiego klienta. Jeśli taki debet jest wykorzystywany i regularnie spłacany, tym lepiej. Innym sposobem jest założenie karty kredytowej. Biorąc na niej nieoprocentowane pożyczki i regularne ich spłacanie pozwoli na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. W budowanie takiej historii pomaga także wzięcie, nawet małej, pożyczki i jej spłacenie. Pomocne jest także kupienie jakiegoś produktu na raty. Może to być nawet stosunkowo tanie urządzenie jak żelazko czy suszarka do włosów.

Nawet jeśli kogoś na nie stać to warto kupić je np. dzięki dziesięciu nieoprocentowanym ratom. W takim przypadku można spłacić część rat co miesiąc, a kilka rat przed końcem spłacić całość, aby pokazać dbanie o wcześniejsze regulowanie swoich zobowiązań. Pomocne może okazać się także posiadanie kilku zobowiązań i dobre nimi zarządzanie. Inną ważną zasadą jest regularne sprawdzanie aktualnego scoringu BIK oraz stanu swoich zobowiązań.

Pilnuj się

W żadnym wypadku nie można za to przekraczać limitów kredytowych przyznanych przez bank na debatach czy kartach kredytowych. W sytuacji gdy raz w roku zdarzy się wykorzystanie całego dostępnego limitu nie jest to problem. Takowy pojawia się za to, gdy limity te wykorzystywane są w każdym miesiącu, co pokazuje, że nie do końca taka osoba radzi sobie ze swoimi finansami. W przypadku kart kredytowych i linii debetowych w raporcie BIK znajdują się wszelkie informacje o każdym comiesięcznym wykorzystaniu limitu i dostęp do takich danych ma analityk bankowy.

W każdym przypadku należy także terminowo spłacać swoje zobowiązania. Opóźnienia w spłacie rat kredytu to bardzo poważne utrudnienie w uzyskaniu kolejnego i to właśnie one są najczęstszym powodem kłopotów z weryfikacją w Biurze Informacji Kredytowej. Według dostępnych danych terminowość spłaty zobowiązań ma dla banków niemal dziesięć razy większe znaczenie niż to w jakim stopniu wykorzystuje się limity kredytowe. Dlatego jest tak niezwykle ważna.

Rozmawiaj z bankiem

W uniknięciu problemów związanych z opóźnieniami w spłacie zobowiązań może pomóc uprzedzenie banku o spodziewanych kłopotach i próba wyjścia z tej sytuacji, które zadowoli obie strony. Bank nie ma żadnego interesu w utrudnianiu spłaty zobowiązań, dlatego najczęściej podchodzi do takich sytuacji ze zrozumieniem. Konieczna jest jednak dobra argumentacja. Bank musi widzieć, że klientowi zależy na spłacie zadłużenia, jednak z powodu jakichś przejściowych trudności nie może on tego zrobić rzetelnie. Dlatego należy wyprzedzać zdarzenia i jeśli ktoś spodziewa się, że w najbliższym czasie może mieć problemy z rzetelnym spłacaniem zobowiązań powinien od razu skonsultować tę sytuację z bankiem. Należy więc być całkowicie szczerym z bankiem, a wtedy istnieją różne możliwości, które mogą okazać się pomocne. Może to być na przykład kilkumiesięczne zawieszenie spłacania rat kredytu czy też zastosowanie jakiegoś niestandardowego rozwiązania np. zmniejszenie raty kredytu na jakiś okres.

Zgoda na przetwarzanie danych

Bardzo istotnym elementem budowania dobrej historii kredytowej w BIK jest także wyrażenie zgody na przetwarzanie przez tę instytucję swoich danych osobowych. Pozwala to przechowywać BIK-owi dane na temat kredytów także po ich spłacie. Dzięki temu banki będą miały dokładny dostęp do wszelkich danych kredytowych. Zgadzając się na przechowywanie danych sprawia się, że w BIK bank może znaleźć informacje na temat np. karty kredytowej, którą już się zamknęło, ale którą wcześniej regularnie się spłacało. Jeśli takiej zgody się nie wyrazi to taka, pozytywna przecież, historia kredytowa zniknie. Istnieją dwa rodzaje zgód: ogólna, która oznacza zgodę na przechowywanie informacji na temat wszystkich działań kredytowych; oraz indywidualna, czyli dotycząca jednego konkretnego zobowiązania. Warto także cofnąć zgodę na przetwarzanie informacji o kredytach, z którymi spłatą miało się problemy. Informacje o nich będą widoczne przez 5 lat. Jednak po wycofaniu zgody po upływie tego czasu znikną i nie będą widoczne dla banków.

Co jest w BIK?

W raporcie pobieranym przez bank widoczne są wszystkie zaciągnięte zobowiązania kredytowe klienta łącznie z wartością poszczególnych zobowiązań. Warto przy tym podkreślić, że informacje na temat nazw poszczególnych banków nie są przekazywane w raporcie.

Podstawowa różnica pomiędzy raportem kredytowym a monitorującym, to cel zapytania kierowanego do BIK. Raport kredytowy to narzędzie wykorzystywane jednorazowo przez bank do oceny klienta w momencie ubiegania się o kredyt. Natomiast raport monitorujący daje bankom możliwość pozyskiwania informacji o własnych klientach, którzy posiadają już w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie. Raporty te są również wykorzystywane do pozyskania danych na temat osób związanych z czynnym zobowiązaniem w relacji poręczyciel, dostawca zabezpieczenia lub pełnomocnik. Zakres informacyjny przekazywany w raporcie monitorującym odpowiada raportowi kredytowemu.