Faktoring czy kredyt?

faktoring czy kredyt

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Do niedawna kredyt był podstawową formą finansowania działalności firmy. Teraz się to zmieniło, od niedawna coraz większą popularność zdobywa faktoring, który w porównaniu do kredytu jest dużo łatwiejszy do uzyskania i nie wiąże się z dużą ilością rozciągniętych w czasie procedur.

 

Czym się różnią?

Główna różnica pomiędzy kredytem a faktoringiem jest to sposób dysponowania pozyskanymi środkami pieniężnymi. Podczas ubiegania się o kredyt bank musi wiedzieć na co dokładnie pieniądze zostaną wydatkowane, a na dodatek musi uznać słuszność tych wydatków, a same wydatki muszą być gruntownie udokumentowane. Oznacza to że bank decyduje na co i w jaki sposób pieniądze z kredytu zostaną wydane. Cały proces uzyskania kredytu może trwać nawet kilka miesięcy. W faktoringu jest inaczej – to firma decyduje na co i jak pozyskane w ten sposób środki zostaną wydane. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Na dodatek faktoring można otrzymać w kilka dni, co dla firm którym zależy na czasie jest kluczową kwestią.

Zdolność kredytowa a faktoring

Podczas ubiegania się o kredyt – bank wylicza naszą zdolność kredytową i to od niej zależy czy otrzymamy kredyt, a później w jakiej wysokości może on nam zostać przyznany. Przy faktoringu – zdolność kredytowa nie jest badana, a w dodatku sam faktoring nie wpływa w żaden sposób na aktualną zdolność kredytową. Oznacza to, że w tym samym czasie można skorzystać z faktoringu i ubiegać się o kredyt bankowy.

Co wybrać?

Faktoring jest dużo bardziej dostępny i nie wiąże się z długimi procedurami. Dla faktorów najważniejsze są możliwości rozwoju i przyszłość firmy. Banki i kredyty żyją przeszłością – sprawdzają one dokładnie całą historię firmy i to właśnie przez jej pryzmat decydują czy udzielić finansowania czy nie.

„Jeśli firma dynamicznie się rozwija i ma kłopot, lub po prostu nie chce korzystać z kredytów – w takim przypadku faktoring okaże się najlepszą formą finansowania działalności. Nie dość że jest łatwo dostępny to i jego koszt w porównaniu do kredytu nie jest znacząco większy”. – mówi Krzysztof Szymański z faktoring.biz