Kiedy firma może wziąć samochód w leasing?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Wielu przedsiębiorców potrzebuje do pracy samochodów. Nie zawsze jednak korzystne jest zamrażanie kapitału w pojazdach. Czasami lepiej przeznaczyć te środki na inwestycje, a samochody wziąć w leasing. Jakie warunki musi spełnić firma, aby skorzystać z tego rozwiązania?

W Polsce rynek leasingu rozwija się dynamicznie już od kilku lat. W 2015 roku jego wzrost wynosił 15,4% r/r, a w 2016 roku – już 16,6% r/r. Łączna wartość aktywów sfinansowanych w ubiegłym roku leasingiem wyniosła 58,1 mld zł. 42,1% umów leasingowych dotyczyło samochodów osobowych, a 29,7% – samochodów ciężarowych. Pozostała część rynku leasingowego koncentrowała się na innych przedmiotach (np. maszyny, nieruchomości itp.). Dane pokazują, że branża leasingowa obsługuje głównie mikro i małe firmy, które najchętniej biorą w leasing samochody osobowe. W 2016 roku sfinansowano w ten sposób ponad 24,4 tys. pojazdów, podczas gdy rok wcześniej było ich 18,6 tys. sztuk (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Wyniki%20branzy_leasingowej_za_2016_31.01.2017_1.pdf). Po III kwartałach 2017 roku branża leasingowa odnotowała kolejny wzrost, tym razem o 12,9% w skali roku, a łączne finansowanie aktywów osiągnęło poziom 47,9 mld zł. Wzrosło również finansowanie leasingiem samochodów osobowych, a ich udział w rynku leasingowy wyniósł 43,9% (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_infografika_po%20III%20kwartale%202017_1.jpg). Warto sprawdzić, na jakich zasadach działa leasing i jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać z takiego finansowania.

Czym jest leasing?

Leasing jest tak naprawdę jedną z form finansowania inwestycji. Może to być również inwestycja w samochód wykorzystywany do celów firmowych. Leasing łączy w sobie niektóre cechy kredytu i umowy dzierżawy. Po podpisaniu umowy leasingobiorca ma prawo użytkować przedmiot leasingu (np. samochód), a jednocześnie co miesiąc reguluje raty leasingowe. Suma opłat wynikających z umowy leasingu nie zawsze obejmuje jednak wartości wykupu samochodu po zakończeniu obowiązywania umowy, często to już osobna transakcja.

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. Pierwszy jest umową regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. W tym przypadku leasingodawca przekazuje nasz przykładowy samochód leasingobiorcy do użytkowania przez określony czas. Użytkownik płaci za to raty odpowiadające wartości auta w momencie podpisywania umowy, a po jej zakończeniu staje się jego właścicielem. Nieco inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z tzw. umową nienazwaną, która nie jest regulowana przepisami prawnymi, ale można do niej stosować w drodze analogii niektóre zapisy prawne innych umów nienazwanych. W tej wersji leasingu ważne jest jednak to, leasingodawca udostępnia czasowo przykładowy samochód leasingobiorcy, pobierając za to opłaty, które nie pokrywają wartości auta. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może jednak pojazd wykupić.

Leasing to nie tylko możliwość sfinansowania inwestycji w samochód, ale również korzyści podatkowe. To właśnie z tego względu leasing jest tak popularny w Polsce wśród przedsiębiorców. Dotyczy to szczególnie leasingu operacyjnego, w którym w koszty uzyskania przychodu zalicza się ratę leasingową netto i opłatę wstępną, natomiast podatek VAT doliczany jest do każdej raty. W tym przypadku odpisy amortyzacyjne należą do leasingodawcy. Gdy jednak przedsiębiorca zdecyduje się na leasing finansowy, obowiązek amortyzacyjny przechodzi na niego. W koszty uzyskania przychodu wliczania jest amortyzacja, a także część odsetkowa raty leasingowej. Podatek VAT jest płacony z góry wraz z pierwszą ratą leasingową.

Samochód w leasingu – jakie warunki trzeba spełnić?

Tak naprawdę z leasingu może skorzystać każda firma bez względu na jej wielkość. Musi ona spełniać jednak pewne warunki. Mogą one różnić się u poszczególnych leasingodawców, ale najczęściej koncentrują się na kilku aspektach.

W przypadku leasingu samochodów osobowych często firmy leasingowe stosują uproszczone procedury. To oznacza, że w wielu przypadkach przedsiębiorca nie musi nawet dostarczać leasingodawcy dokumentów na temat swojej sytuacji finansowej, wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej, NIP i REGON, a także oświadczenie o wysokości osiąganego dochodu. Jednak przy pojazdach o znacznej wartości firma leasingowa będzie już chciała najczęściej przeanalizować zdolność kredytową leasingobiorcy. Trzeba wtedy dostarczyć między innymi dokumenty rejestrowe firmy, NIP, REGON, kserokopie dowodu osobistego, a także deklaracje PIT lub CIT za ostatnie 12 miesięcy.

Często trzeba spełnić warunek stażu na rynku. Wiele firm leasingowych podpisuje umowę tylko z przedsiębiorstwami, które działają co najmniej 12 miesięcy. Niektórzy leasingodawcy są skłonni zaakceptować również 3-miesięczny staż na rynku. Zdarzają się jednak firmy leasingowe, które zgadzają się finansować inwestycję w samochód już od pierwszego dnia działania przedsiębiorcy na rynku.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełnić leasingobiorca, jest brak zadłużenia wobec Urzędu Skarbowego i ZUS. Należy to potwierdzić odpowiednimi zaświadczeniami o niezaleganiu z tych instytucji. Nie można również posiadać innych długów, co jest sprawdzane w bazach dłużników i BIK.

Leasing może być dobrym rozwiązaniem, aby pozyskać dla firmy samochód, a nawet rozbudować w ten sposób firmową flotę. To korzystna decyzja również ze względów podatkowych. Jeśli chcesz skorzystać z leasingu, skontaktuj się z dobrym doradcą finansowym, który pomoże wybrać najlepszą ofertę leasingową dla Twojej firmy.