Jak mądrze wybrać kredyt dla firm aby się nie pogrążyć?

Jak mądrze wybrać kredyt dla firm aby się nie pogrążyć

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Pamiętaj! Nie daj się złapać w pułapkę! Często kredyt źle dobrany lub wzięty na wyrost może doprowadzić Cię do poważnych problemów finansowych.

Dzięki zapoznaniu się z 3 często popełnianymi błędami kredytobiorców będziesz świadomy jak dobierać rozwiązanie kredytowe adekwatne do Twojej sytuacji finansowej.

Błąd numer 1:

Przedsiębiorcy wolą limit w rachunku od obrotówki w spłacie ratalnej.

Są dobrej wiary, że z limitu będą korzystać doraźnie przez co zapłacą mniejsze odsetki, a jak będą tylko chcieli to go zamkną. Osoba takie często uważa, że takie rozwiązanie będzie dla niech tańsze, lecz niestety prawda jest taka, że limity najczęściej wykorzystujemy „na maksa”. Więc oszczędności na odsetkach nie ma a i po roku trzeba zapłacić dodatkową prowizję za odnowę. No oczywiście jeżeli bank po roku zechce przedłużyć nam limit w koncie. No bo przecież limit taki przeważnie przyznawany jest na rok lub dwa, a bank może odmówić jego przedłużenia bez podania przyczyny. Często zrestrukturyzuje nam kredyt wyznaczając nam bardzo krótki okres na spłatę całości. A to z kolej zamknie nam praktycznie drogę do starania się o finansowanie w przyszłości.

Kredyt w rachunku bieżącym  jest znacznie trudniej spłacić niż kredyt w spłacie ratalnej. Bo jak mamy ratę wyznaczoną to musimy ją spłacić  przy limicie przeważnie bank obliguje nas tylko do spłaty odsetek. A jak wiadomo po środki które są dostępne na koncie łatwo się sięga, a już nie koniecznie ma się na tyle samodyscypliny aby samemu potrafić z niego wyjść.

Na polskim rynku banki mają przeważnie dostępne produkty w spłacie ratalnej z okresem spłaty 3-8 lat. Lecz aktualnie zdarzają się także rozwiązania 10-12 letnie, które są zwłaszcza dobre dla osób, które nie robią wysokich obrotów na koncie i oczekują jednej niskiej raty przy zaciągnięciu stosunkowo dużej kwoty. Nie chcą się zamartwiać czy bank przedłuży im limit w koncie i czy nie będą musieli załatwiać czegoś na szybko w przyszłości. A wiadomo, że kredyt załatwiany w pośpiechu przeważnie nie jest tak korzystny gdy mamy czas na porównanie ofert i negocjacje.

 

Błąd numer 2:

Klienci nie dobierają okresu kredytowania zgodnie z rozsądkiem lecz kierują się przeczuciem i intuicją.

Nieprzestrzeganie złotej zasady finansowania, która mówi tyle, że obrót finansujemy kredytem obrotowym a inwestycję kredytem inwestycyjnym długoterminowym. Okres spłaty kredytu inwestycyjnego powinien być zbliżony do okresu amortyzacji środka trwałego.

Często spotykałem przedsiębiorców, którzy nie trzymali się tych reguł. Zachowanie takie często jest przyczyną problemów finansowych bo zjadamy własny ogon mając więcej rat niż dochodu i nie jesteśmy w stanie tego obsłużyć. Najczęściej jest to początkiem wejścia w spiralę zadłużenia.

Aby było Ci łatwiej zrozumieć dam Ci przykład:

Jedna z osób zakupiła nieruchomość wykorzystując do tego celu kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Jak może się domyślić bank w następnym roku nie przedłużył limitu przesz co osoba musiała w pośpiechu szukać gotówki co z kolei spowodowało olbrzymie koszty po stronie klienta. Klient miał wielkie problemy w zachowaniu płynności finanowej.

Innym z takich przykładów jest zakupywanie samochodów w leasing na możliwie najkrótsze okresy. A jak wiadomo w transporcie panuje moda na „nipełacenie”. Przez taką właśnie patologię tej branży klient nie był w stanie regulować rat a to z kolei spowodowało utratę środka trwałego. A wszystko prze krótkoterminowe leasingi.

 

Błąd numer 3:

Przy wyborze kredytu kierują się reklamą a nie rachunkiem finansowym. Pamiętaj! Porównuj oferty kredytowe. Jeżeli nie jesteś finansistą skorzystaj z pomocy doradcy wyspecjalizowanego w finansowaniu firm. Znajoma z baku nawet ta najbardziej miła nie zapłaci za Ciebie rat. To Ty musisz na nie zapracować! Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że negatywne skutki złego wyboru możesz odczuwać przez wiele lat.

Dlatego wybierz mądrze!

Nie jesteś wybitnym znawca finansów? Zleć swoje sprawy finansowe fachowcom! Wypełnij formularz kontaktowy a nasz doradca pomoże Ci w doborze korzystnego rozwiązania oraz pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *