Leasing finansowy a rozliczenie VAT

Leasing finansowym a rozliczenie VAT

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

W przypadku leasingu operacyjnego sprawa jest prosta – podatek VAT odlicza się zgodnie z otrzymywanymi fakturami. Sytuacja tak prosta nie jest natomiast w przypadku leasingu finansowego. W takim leasingu przedmiot jest własnością leasingobiorcy, dlatego VAT rozliczany jest tak jak przy zakupie za gotówkę i dotyczy to podatku naliczonego na fakturze. Zgodnie z otrzymywanymi ratami odsetkowymi rozlicza się VAT od odsetek.

Aby odliczyć podatek VAT należy go oczywiście wcześniej zapłacić. W sytuacji gdy firma leasingowa oczekuje 1% wpłaty na leasing także można odliczyć VAT i wynika to z faktu, że leasingodawca finansuje standardowo w leasingu tylko wartość netto przedmiotu. Podatek VAT trzeba zapłacić od razu, nie licząc opłaty wstępnej. Jeśli leasingobiorca nie posiada środków na zapłatę podatku VAT warto poszukać firmy leasingowej, która umożliwia także sfinansowanie podatku VAT.

Sytuacja trochę inaczej wygląda w razie zawarcia umowy leasingu finansowego w przypadku zakupu samochodu na fakturę VAT marża. Najczęściej tak sprzedawane samochody są w komisach samochodowych. Na takiej fakturze nie ma podatku VAT, dlatego też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *