Jak wcześniej zakończyć umowę leasingową?

Jak wcześniej zakończyć umowę leasingową?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Życie pisze różne scenariusze, a jednym z ewentualnych może być konieczność wcześniejszego zakończenia zobowiązania jakim jest leasing. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić?

W pierwszej kolejności każda osoba, która chce wcześniej zakończyć umowę leasingową powinna dokładnie przejrzeć wszystkie zapisy umowy leasingowej, a konkretniej czy zawiera ona jakiekolwiek zapisy związane o przeniesieniu praw i obowiązków związanych z użytkowaniem przedmiotu przez inny podmiot. Większość firm leasingowych w momencie zrezygnowania przez leasingobiorcę zrywa umowę, a jej ewentualna kontynuacja przez innego przedsiębiorcę traktowana jest jako nowa, niezależna umowa. Jeśli jednak cesja jest możliwa, to należy spróbować znaleźć przedsiębiorcę, który zechce wziąć w leasing użytkowany wcześniej środek trwały. Istnieje przy tym możliwość porozumienia się z przyszłym leasingodawcą w sprawie odstępnego, co może wynagrodzić poniesiony koszty.

Leasing operacyjny

Wiele zależy także od tego jakiego rodzaju jest leasing. W przypadku leasingu operacyjnego, przepisy wymagają, by trwał on minimum 24 miesiące i dopiero po tym czasie możliwe jest ubieganie się o wcześniejszy wykup. Wykup taki polega na wpłaceniu wartości pozostałych rat pomniejszoną o marżę na kapitale plus wykup, a także ewentualnych dodatkowych opłat. W przypadku leasingu finansowego, teoretycznie może on trwać nawet jedynie jeden miesiąc, jednak firmy leasingowe najczęściej minimalny okres trwania leasingu ustalają na 6 miesięcy. Ewentualny brak kwoty pozwalającej na spłatę leasingu można sfinansować pożyczką lub porozumiewając się z przyszłym właścicielem, że wpłaci on ustaloną kwotę na rzecz leasingodawcy.

Trzecim rozwiązaniem jest rozliczenie z leasingodawcą w sprawie spłaty leasingu przed czasem. W momencie gdy nie udaje się załatwić cesji oraz spłaty przed czasem, należy pokryć wartość wszystkich pozostałych rat, wykupu i dodatkowych opłat związanych z wystąpieniem takiej sytuacji. Następnie następuje rozliczenie, czyli firma leasingowa sprzedaje środek trwały, np. samochód, a leasingobiorca jako korzystający ma obowiązek dopłacić różnicę pomiędzy uzyskaną ceną a wartością pozostałych opłat.

Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem – polecamy stronę gdzie uzyskasz najprawdopodobniej najlepszą ofertę leasingową – www.kredomoto.pl

[bsa_pro_ad_space id=1]