Kiedy wykup samochodu z leasingu jest opłacalny?

Kiedy wykup samochodu z leasingu jest opłacalny?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od tego czy chodzi o leasing operacyjny czy finansowy. W przypadku tego drugiego ciężko w ogóle mówić o wykupie, gdyż mimo że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje firma leasingowa to tak naprawdę właścicielem jest leasingobiorca. Leasing taki nie różni się pod tym względem od kredytu, a auto wykupić można w każdym momencie.

Sposób zdyskontowania należności w przypadku wcześniejszego wykupu może być różny. Najczęściej nie będzie to korzystne finansowo w przypadku wykupienia samochodu na początkowym etapie umowy leasingowej, gdy leasingobiorca prawie w ogóle nie spłaca kapitału.

W przypadku leasingu operacyjnego sytuacja wygląda inaczej. Z przepisów wynika, że taka umowa trwać musi co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji, czyli w przypadku samochodów 2 lata, niezależnie czy mowa o samochodach nowych czy używanych. Można zakończyć leasing przed upływem tego okresu, jednak oznacza to konieczność korekty wszystkich poniesionych kosztów, w tym rozliczenia VAT z okresu trwania umowy.

W sytuacji gdy leasing trwa ponad 2 lata wykupienie samochodu możliwe jest w dowolnym momencie. Zależnie od spłaconego kapitału klient otrzymuje fakturę na pozostałe, zdyskontowane raty i po ich zapłacie staje się właścicielem samochodu. Sposób dyskontowania rat przez leasingodawców jest jednak zazwyczaj taki, że nie oznacza ona obniżenia kosztów leasingu dla leasingobiorcy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jeśli wykup samochodu będzie wynosił ponad 3 500 złotych, a klient będzie chciał go dalej używać, to będzie on stanowił jego środek trwały i amortyzacja będzie trwać kolejne 30 miesięcy.

Co się opłaca?

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest więc wykupienie samochodu zgodnie z założonym na początku okresem trwania umowy leasingowej. Rozwiązaniem może być także aneksowanie umowy leasingowej, czyli próba zmiany okresu trwania umowy leasingowej np. z  6 na 3 lata. W takim przypadku umowa pozwala na zachowanie wszystkich korzyści podatkowych, a samochód zostaje spłacony wcześniej.

W momencie gdy leasing operacyjny się kończy i zbliża się wykup standardowo w Polsce stosowany jest minimalny wykup możliwy w takich sytuacjach, czyli około 19% po dwóch latach i 1% po 3 latach. Wykupienie samochodu za taką kwotę wydaje się bardzo korzystne. Ważne jest jednak to czy wykupiony samochód dalej będzie użytkowany w firmie czy też sprzedany. W pierwszym przypadku warto pamiętać o odliczeniu VAT od faktury (22% przy samochodzie ciężarowym i 60% przy osobowym). W przypadku gdy po wykupieniu klient chce sprzedać samochód, może to zrobić za wartość rynkową. W przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca może spróbować wykupić auto nie na firmę, ale na siebie jako osobę fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *