Kiedy wykup samochodu z leasingu jest opłacalny?

Kiedy wykup samochodu z leasingu jest opłacalny?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od tego czy chodzi o leasing operacyjny czy finansowy. W przypadku tego drugiego ciężko w ogóle mówić o wykupie, gdyż mimo że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje firma leasingowa to tak naprawdę właścicielem jest leasingobiorca. Leasing taki nie różni się pod tym względem od kredytu, a auto wykupić można w każdym momencie.

Sposób zdyskontowania należności w przypadku wcześniejszego wykupu może być różny. Najczęściej nie będzie to korzystne finansowo w przypadku wykupienia samochodu na początkowym etapie umowy leasingowej, gdy leasingobiorca prawie w ogóle nie spłaca kapitału.

W przypadku leasingu operacyjnego sytuacja wygląda inaczej. Z przepisów wynika, że taka umowa trwać musi co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji, czyli w przypadku samochodów 2 lata, niezależnie czy mowa o samochodach nowych czy używanych. Można zakończyć leasing przed upływem tego okresu, jednak oznacza to konieczność korekty wszystkich poniesionych kosztów, w tym rozliczenia VAT z okresu trwania umowy.

W sytuacji gdy leasing trwa ponad 2 lata wykupienie samochodu możliwe jest w dowolnym momencie. Zależnie od spłaconego kapitału klient otrzymuje fakturę na pozostałe, zdyskontowane raty i po ich zapłacie staje się właścicielem samochodu. Sposób dyskontowania rat przez leasingodawców jest jednak zazwyczaj taki, że nie oznacza ona obniżenia kosztów leasingu dla leasingobiorcy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jeśli wykup samochodu będzie wynosił ponad 3 500 złotych, a klient będzie chciał go dalej używać, to będzie on stanowił jego środek trwały i amortyzacja będzie trwać kolejne 30 miesięcy.

Co się opłaca?

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest więc wykupienie samochodu zgodnie z założonym na początku okresem trwania umowy leasingowej. Rozwiązaniem może być także aneksowanie umowy leasingowej, czyli próba zmiany okresu trwania umowy leasingowej np. z  6 na 3 lata. W takim przypadku umowa pozwala na zachowanie wszystkich korzyści podatkowych, a samochód zostaje spłacony wcześniej.

W momencie gdy leasing operacyjny się kończy i zbliża się wykup standardowo w Polsce stosowany jest minimalny wykup możliwy w takich sytuacjach, czyli około 19% po dwóch latach i 1% po 3 latach. Wykupienie samochodu za taką kwotę wydaje się bardzo korzystne. Ważne jest jednak to czy wykupiony samochód dalej będzie użytkowany w firmie czy też sprzedany. W pierwszym przypadku warto pamiętać o odliczeniu VAT od faktury (22% przy samochodzie ciężarowym i 60% przy osobowym). W przypadku gdy po wykupieniu klient chce sprzedać samochód, może to zrobić za wartość rynkową. W przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca może spróbować wykupić auto nie na firmę, ale na siebie jako osobę fizyczną.