Jak pobrać zaświadczenie o niekaralności nie ruszając się z domu?

zaświadczenie z krk przez internet

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Żyjemy w takich czasach, kiedy korzystanie z internetu to codzienność. Krajowy Rejestr Karny pozwala nam pobrać zaświadczenie o niekaralności całkowicie on-line. Przeczytaj jak to zrobić.

Istnieją 2 rodzaje kont – dla osób fizycznych , oraz dla firm. Przy zakładaniu konta należy wypełnić odpowiedni wniosek o konto które chcemy założyć.

  1. Aby otrzymać zaświadczenie z KRK, będziemy potrzebować konta osoby fizycznej lub jeśli chcemy pobrać zaświadczenie jako firma – konta instytucji. Konto można założyć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Link do zakładania konta – https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web

  1. Następnie, jeśli jeszcze nie mamy, musimy założyć profil zaufany na ePUAP. Profil zaufany przyda się nam w przyszłości do załatwiania spraw urzędowych.

Link do zakładania konta – www.epuap.gov.pl

Podczas rejestracji i zakładania konta, trzeba potwierdzić zapoznanie się z warunkami używania serwisu e-KRK i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Trochę dłużej trwa zakładanie konta dla firm. Tutaj po rejestracji w systemie – trzeba przesłać pisemne zgłoszenie utworzenia nowego konta do biura KRK.

zaświadczenie z krk przez internet

Gdy konto jest już założone, można się do niego zalogować po podaniu loginu i hasła, które zostały nam wcześniej przypisane. Po zalogowaniu będziemy musieli wypełnić formularz o wydanie zaświadczenia i opłacić go przelewem elektronicznym i zweryfikować się za pomocą profilu zaufanego.

WARTO WIEDZIEĆ: Zaświadczenie wydane on-line kosztuje 10 zł mniej! Gdybyśmy chcieli otrzymać takie zaświadczenie w sądzie, musimy się liczyć z kosztem rzędu 30zł. W dodatku platforma KRK jest powiązana z systemem przelewy24.pl, dzięki czemu przelew dotrze natychmiast do odbiorcy, a my szybciej otrzymamy nasze zaświadczenie.

Zaświadczenie o niekaralności otrzymamy na skrzynkę odbiorczą, która jest przypisana do naszego konta w e-KRK. Zaświadczenie jest generowane w pliku .XML i stanowi dokument elektroniczny. Możemy również zobaczyć jego podgląd.

Uwaga! Należy pamiętać, że wygenerowany link do wniosku jest dokumentem i nie ma konieczności drukowania dokumentu. Link do naszego zaświadczenia możemy przekazać czy to pracodawcy, czy jakiejkolwiek instytucji i otrzymane zaświadczenie w formie linku, traktuje się jako dokument urzędowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *