Ubezpieczenie pomostowe – co to takiego?

Ubezpieczenie pomostowe - co to takiego?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Jednym z podstawowych kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie pomostowe. Ubezpieczenie to jest jednak oczywiście ochroną interesów banku.

W przypadku kredytów hipotecznych ich zabezpieczeniem jest wpis hipoteczny w księdze wieczystej danej nieruchomości. Środki z kredytu wypłacane są przez bank zanim wpis taki zostanie dokonany. W czasie oczekiwania na taki wpis bank zabezpiecza się właśnie poprzez ubezpieczenie pomostowe.

Jak widać więc doskonale, ubezpieczenie pomostowe zabezpiecza bank, choć jego koszt ponosi oczywiście klient. Co więcej, klient nie jest nawet stroną umowy ubezpieczeniowej, w której uczestniczą bank i ubezpieczyciel. Na wypadek niespłacania kredytu ubezpieczyciel wywiąże się z ubezpieczenia wobec banku, a zwrotu poniesionych w ten sposób kosztów będzie domagał się od kredytobiorcy.

W przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym czas który mija pomiędzy uruchomieniem kredytu a wpisem do hipoteki księgi wieczystej wynosi zazwyczaj kilka miesięcy i właśnie tyle trwać będzie ubezpieczenie pomostowe. W przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym proces ten może potrwać jednak znacznie dłużej, a znane są przypadku gdy zajmuje to nawet kilka lat. Koszty ubezpieczenia pomostowego w takim przypadku są już znaczne.

Samo ubezpieczenie pomostowe może być pobierane na dwa sposoby. Najczęściej polega na podwyższeniu marży kredytowej do momentu uzyskania wpisu hipotecznego na rzecz banku i najczęściej wynosi ona 1 punkt procentowy. Takie działanie podwyższa ratę standardowego kredytu o około 200 złotych. Innym rozwiązaniem jest opłata składki ubezpieczeniowej w każdym miesiącu lub na jakiś okres z góry. Wysokość takiej składki najczęściej wynosi 0,07% od wysokości kredytu.

Ubezpieczenie pomostowe kończy się, gdy bank otrzyma odpis z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki na rzecz kredytodawcy. Czas oczekiwania na taki wpis zależy od obłożenia wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego i może potrwać nawet kilka lat.