W jaki sposób wydłużyć okres spłaty kredytu?

W jaki sposób wydłużyć okres spłaty kredytu?

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Jednym ze sposobów na obniżenie wysokości rat jest wydłużenie okresu spłaty całego kredytu hipotecznego. Wiąże się to jednak oczywiście z wyższą łączną kwotą zapłaconych bankowi odsetek, a dodatkowym kosztem może być także prowizja za sporządzenie aneksu do umowy kredytowej.

Z wydłużenia okresu spłaty kredyt najczęściej starają się skorzystać osoby, które mają problem ze zbyt wysoką kwotą comiesięcznych rat kredytu. Zdarza się jednak także, że korzystają z takiego rozwiązania osoby, które nie mają takich kłopotów, ale chcą w ten sposób pozostawić większą kwotę w swoim comiesięcznym budżecie. Wysokość „zaoszczędzonej” miesięcznie kwoty zależy oczywiście od tego o ile wydłużony zostanie okres kredytowania. W skrajnych przypadkach może to być nawet niemal tysiąc złotych mniej miesięcznie.

Wydłużenie okresu kredytowania wiąże się jednak z jeszcze jedną rzeczą, zdecydowanie mniej przyjemną dla kredytobiorcy niż niższa rata. Otóż z powodu takiego wydłużenia wzrasta całkowita kwota odsetek, jaki łącznie odda się bankowi. Im bowiem kredyt spłacany jest dłużej, tym więcej odsetek on kosztuje. Im wcześniej w trakcie trwania kredytu wydłuży się okres spłaty, tym większa ilość dodatkowo naliczonych odsetek przez bank. Zarówno w przypadku rat równych jak i malejących, wydłużenie okresu spłaty daje tym większy spadek raty, im później zostało przeprowadzone.

W celu wydłużenia okresu spłaty kredytu w pierwszej kolejności należy złożyć w banku wniosek o zmianę warunków umowy kredytowej. Zazwyczaj ponownie trzeba dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową, a także wyjaśnić z jakiego powodu chce się wydłużyć okres kredytowania. Na podjęcie decyzji przez bank należy czekać najczęściej kilka lub kilkanaście dni. Wydłużenie okresu kredytowania jest możliwe z pewnymi ograniczeniami. Maksymalna długość trwania kredytu może wynieść 35 lat, a maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty banki najczęściej ustalają na 70-80 lat.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu wiąże się z koniecznością dołączenia do umowy kredytowej odpowiedniego aneksu, co oznacza dodatkowe koszty. Jak duża to będzie kwota? W zależności od banku może to być od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Część banków bowiem ma stałą kwotę prowizji jaką pobiera w takich przypadkach, inne z kolei pobierają określony procent od aktualnego zadłużenia kredytobiorcy.