Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

dobry doradca kredytowy

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego czy finansowego to często kluczowy element zaciągania dobrego kredytu. Wiedza i doświadczenie takiego doradcy może pomóc uniknąć nieporozumień z bankiem, a dzięki niej można liczyć na uzyskanie kredytu na możliwie jak najlepszych warunkach.

Dlatego tak niezwykle istotne jest to, by wybierając doradcę kredytowego, który będzie towarzyszył w drodze po kredyt, mieć pewność, że owy doradca okaże się faktycznie pomocny. Właściwy doradca kredytowy jest źródłem wszelkich informacji o finansach, a także strażnikiem interesu swoich klientów. Jak więc wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Najpierw popytaj

W pierwszej kolejności warto poszukać doradcy wśród znajomych. Być może ktoś z nich korzystał z usług takiego doradcy i ma na tyle dobre doświadczenia z nim związane, że z czystym sumieniem go poleci? Jeśli okaże się, że tak to warto wypytać tego znajomego o wszystko, co związane jest z pracą takiego doradcy. O to jak podchodzi do klienta, czy interesuje się jego sprawą czy liczy się dla niego wyłącznie prowizja jaką uzyska dzięki „wciśnięciu” mu jakiegoś produktu finansowego. Zaufany znajomy to często najlepsza weryfikacja jakości usług doradcy finansowego. Gdy już od znajomych dowiemy się o jakimś doradcy warto się z nim skontaktować i wypytać go o jego doświadczenie.

doświadczenie to podstawa

Zawód doradcy może wykonywać właściwie każdy, dlatego bardzo ważna jest weryfikacja czy doradca z którym ma się do czynienia jest doradcą z krwi i kości, czy np. dorabia sobie w ten sposób do pensji z innej pracy. Dla każdego klienta najlepszy jest doradca, który jest w pełni oddany swojej pracy i który ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z klientami i bankami. Warto także dowiedzieć się w jakiego typu produktach finansowych dany doradca się specjalizuje – nie każdy doradca, który doskonale radzi sobie na polu kredytów hipotecznych musi tak samo dobrze działać w przypadku leasingów.

Szukaj opini

Bardzo dobrą weryfikacją pracy każdego doradcy są rekomendacje zadowolonych klientów. Z pewnością można takowe znaleźć w internecie, ale warto także poprosić samego doradcę o przykłady konkretnych osób zadowolonych z jego usług. Dzięki temu można także zweryfikować to w jaki sposób dany doradca chroni dane swoich klientów – jeśli na prośbę o rekomendacje klientów przekaże ich numery telefonów, by inny klient samodzielnie zweryfikował jego pracę można spodziewać się, że nie zależy mu zbyt na ochronie danych klientów, a gdyby było inaczej to nie przekazywałby obcym osobom ich numerów telefonów. Zobacz przykładowe opinie – dobry doradca kredytowy.

Niezależność to podstawa

Przy wyborze właściwego doradcy warto kierować się także formą jego pracy – czy jest doradcą niezależnym, cz też pracuje w firmie powiązanej w jakiś sposób z jakimś bankiem czy inną instytucją finansową. W drugim przypadku właściwie pewne jest, że taki doradca będzie chciał sprzedać nam produkt właśnie tego konkretnego banku, nawet jeśli w innym możliwe byłoby otrzymanie lepszych warunków kredytu. No właśnie, kolejną bardzo istotną sprawą jest to, by doradca współpracował z wieloma instytucjami finansowymi, dzięki czemu może pochwalić się szeroką gamą produktów finansowych w swojej ofercie. Im więcej takich produktów, tym większa szansa, że otrzymana propozycja kredytu będzie na najlepszych możliwych warunkach. Na początku warto także trochę poudawać, że całkowicie nie zna się na kwestiach związanych z kredytem – łatwo wtedy sprawdzić intencje takiego doradcy.

Jaki jest kontakt?

Bardzo ważne jest także to, by na bardzo dobrym poziomie była także komunikacja na linii klient – doradca. Należy więc zwrócić uwagę na to czy doradca jest osobą komunikatywną, która nie ma problemu z klarownym i rzeczowych wyjaśnianiem zawiłości produktów finansowych. Doradca, który komplikuje przekaz nie może być dobrym doradcą. Ważne jest także to czy kontakt z doradcą za pomocą telefonu czy skrzynki mailowej jest szybki i prosty, czy też dany doradca ma z tym problemy.

Wypytuj i sprawdzaj

Wybranego doradcę warto przetestować na każdym możliwym froncie. Można na przykład dobrze przygotować się z jakiegoś produktu finansowego, a następnie udając niewiedzę wypytać o niego doradcę, by sprawdzić czy mówi prawdę, czy też próbuje w jakiś sposób naciągnąć. Warto zadawać konkretne pytania, a następnie weryfikować odpowiedzi.

Umie liczyć?

Każdy doradca przed rozpoczęciem właściwego działania powinien dokładnie wypytać swojego klienta o jego sytuacje finansową. To absolutna podstawa to podjęcia przez niego jakiegokolwiek działania, dlatego też jeśli doradca już na początku nie zadaje pytań o wysokość dochodów czy formę zatrudnienia to należy podejść do niego ze sporym dystansem. Przed rozmową z doradcą warto także pobrać z BIK raport na swój temat i z takim raportem wybrać się już do danego doradcy – profesjonalny doradca powinien już na podstawie scoringu BIK stwierdzić czy historia kredytowa klienta będzie utrudniała dostanie przez niego kredytu. Ważne jest także to czy doradca potrafi… liczyć. Tak, tak. Liczenie to bardzo ważna sprawa w przypadku starania się o kredyt, dlatego istotne jest to, by doradca radził sobie na tym polu bez żadnych zastrzeżeń.

Ile kosztuje?

W przypadku korzystania z usług doradcy warto także poprosić go o pokazanie tabeli prowizji za sprzedaż poszczególnych produktów finansowych. Jeśli za wszelką cenę próbuje sprzedać produkt z banku, w którym otrzyma największą prowizję to jest to podejrzane i warto, aby dokładnie wytłumaczył się z takiego postępowania.

Warto także znaleźć doradcę, który potrafi zarekomendować klientowi odpowiedniego notariusza, prawnika czy pracownika agencji nieruchomości, którzy pomogą w trakcie pozyskiwania pieniędzy i samego kupna mieszkania. Doradca, który jest w stanie polecić wartościowych przedstawicieli tych zawodów chce zazwyczaj kompleksowo obsłużyć swoich klientów, dlatego można liczyć na jego zaangażowanie i działalność na rzecz klienta.

Najpierw czytaj

Na koniec, porada, która obowiązuje właściwie zawsze i wszędzie – nie podpisywać niczego, zanim się tego dokładnie nie przeczyta. Jeśli więc na pierwszym spotkaniu doradca przekazuje jakieś dokumenty do podpisania należy zabrać je do domu, tam w spokoju przeczytać, skonsultować z kimś znającym się na rzeczy, a dopiero jeśli wszystko okaże się w porządku, dany dokument podpisać.