Co zrobić gdy spłaciło się kredyt hipoteczny?

spłaciłem kredyt co dalej

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Całkowita spłata kredytu hipotecznego to moment, na który większość kredytobiorcy czekają z ogromną niecierpliwością. Kiedy jednak ten moment następuje warto poświęcić jeszcze trochę czasu na zajęcie się kredytem już po jego spłacie. Może się to bowiem opłacić.

Po całkowitej spłacie kredytu warto pamiętać o wykonaniu kilku czynności. Gdy już to nastąpi bank powinien przesłać kredytobiorcy niezbędne dokumenty takie jak zaświadczenie o spłacie kredytu czy całkowite rozliczenie. Posiadanie tych dokumentów jest niezwykle istotne, gdyż są one wymagane do zwolnienia hipoteki. Jeśli w ciągu 14 dni od dnia spłaty bank tego nie zrobi, należy samodzielnie się z nim skontaktować, najlepiej sposobem, który w razie czego może stanowić dowód kontaktu.

Kiedy otrzyma się z banku takie dokumenty kolejnym krokiem jest wykreślenie wpisu hipotecznego z ksiąg wieczystych. Wniosek o wykreślenie hipoteki składa się na takim samym formularzu jak wniosek o wpis, a dodatkowo wymagane jest dołączenie bankowego potwierdzenia spłaty kredytu oraz wniesienie odpowiednich opłat sądowych.

W przypadku gdy zabezpieczenie kredytu stanowi weksel in blanco, teoretycznie traci on ważność w momencie spłaty kredytu. Na wszelki wypadek lepiej jednak poprosić bank o jego zwrot lub o zniszczenie w obecności kredytobiorcy. Pozwoli to mieć pewność, że nie zostanie on wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.

Po spłacie kredytu warto także wyrazić zgodę ogólną (o ile nie zrobiło się tego wcześniej) na przetwarzanie danych na swój temat przez Biuro Informacji Kredytowej. Bez  takiej zgody dane przetrzymywane są jedynie przez okres trwania umowy kredytowej, a gdy kredyt spłacany był terminowo zgoda taka może zbudować pozytywną historię kredytową klienta. Historia taka zdecydowanie ułatwi ewentualne starania o inne zobowiązania kredytowe w przyszłości.