Czarna lista podatników

czarna lista podatników

Za dużo czytania? Wyślij artykuł w PDF do siebie na maila!

Ministerstwo Finansów uruchomiło wykaz firm, które zostały wykreślone z rejestru VAT oraz takich którym z jakiś powodów odmówiono wpisu do rejestru. Warto jej się przyjrzeć bliżej, ponieważ dzięki niej będzie można sprawdzić rzetelność swoich kontrahentów.

 

Tydzień temu weszła w życie nowela przepisów o podatku od towarów i usług. Będziemy mogli dzięki niej sprawdzić kontrahentów z którymi będziemy współpracować. Do tej pory w wykazie widniały informacje czy dany podmiot zarejestrował się do celów VAT. Teraz pojawią się dodatkowe informacje.

Będzie można sprawdzić:

– podatników którym odmówiono rejestracji

– skreślonych z rejestru

– przywróconych do rejestru.

W dodatku, o tych, których fiskus skreślił z rejestru VAT lub odmówił im rejestracji, będziemy mogli dowiedzieć się dodatkowych informacji takich jak: nr REGON, PESEL, nr KRS, osoby będące pełnomocnikiem lub prokurentem, datę rejestracji do celów VAT oraz datę odmowy wpisu.

 

Warto sprawdzać?

Czarna lista podatników ma za zadanie być narzędziem do sprawdzania podmiotów o nieznanej lub złej reputacji, z którymi współpraca i handel może wiązać się z ryzykiem. Jeśli chcemy z jakimś podmiotem zawrzeć jakąś transakcję i ten podmiot będzie na liście – powinniśmy mieć się na baczności. Oszczędzi nam to późniejszego, ewentualnego ryzyka i kłopotów. Ponad to, trzeba pamiętać, że Ministerstwo Finansów przygotowuje tzw. przesłanki należytej staranności, których przestrzeganie dawałoby podatnikowi ochronę przed zakwestionowaniem jego rozliczeń. Jedną z takich przesłanek miałaby być właśnie weryfikacja kontrahenta na czarnej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *